4:48 Psikoz

OYUN HAKKINDA

HAYAT HASTALIKLI HAYATA KARŞI BİR İSYANDIR

Bir iç hesaplaşma sürecine dayanan 4.48 Psikoz oyunu; şiirsel yoğunluk, gerçekçilik, çağrışımsam düşünceler, aşırılık barındıran postdaramatik bir metindir. Bilinç kaybının labirentinde iz sürmek gibi. Bu oyun; bireysel yalnızlık, kişisel hak ve özgürlükler gibi toplumsal sorunları zihinsel yalnızlık, anlaşılmamak gibi kendi iç sorunlarıyla bütünleştirmiş ruhsal bozukluk yaşayan bir bireyin halidir. Konsepti de, sistemin düşünen bir birey için nasıl kaotik bir içsel çatışmaya yol açtığı temasından yola çıkarak oluşturdum.  Dünyada yaşanılan savaşlara, ölümlere ve kapitalizmin getirdiği adaletsiz sisteme karşı duyduğu isyanı, Sarah Kane kendi sorunlu, problemli dünyasından bakarak, yaşayarak anlatır.

Bu postmodern hayatta, modernleşmenin getirdiği “rekabet”i toplumsal bir sürece dönüştürmüş ve böylelikle birey sosyal yalnızlıktan bireysel yalnızlığa geçiş yapmıştır. Bu yalnızlık, entelektüel bireyin kendini bulabilme çabası içine girmesiyle başlar, bu da zihniyle dünya arasındaki uyumsuzluğu beraberinde getirir.

Şu anda yaşanan toplumsal süreç de öyle. Toplum kendini intihara hazırlamış durumda. Toplumsal bir şizofreni yaşanmaktadır. Bugünün insanı yarın ne olacak kaygısıyla yaşıyor, bu da beraberinde kimlik sorununu getiriyor. Bunu oluşturan da dünyayı elinde tutan büyük küresel güçler, silah savaş lobileri ve emperyalist Avrupa ve ABD’dir.

Yaşanan bu toplumsal süreçte birey kendisi ve gerçeklikle savaşır. Bu savaş cahilliği yenerek kazanılabilir ancak. Yoksa Sarah Kane gibi değerli entelektüeller bu yolda çaresiz kalıp intihar eder. Oyunda karakterin akıl hastanesindeki odasında her tarafa yazı yazması hem beynindekileri, içindekileri yazıya dökme isteğini, bunun da birileri tarafından okunup toplumsal bir fayda sağlamak, hem de toplumdaki cahilliği simgeler. Yazı yazamayacağını anladığı an, intiharı seçer. Bilinçli bir seçimdir. Sartre’ın dediği gibi “İntihar bir varoluş biçimidir”.

PERDELERİ AÇIN

-Hayatı görün.

-Kapalı kalmayın.

-Her tarafta perdeler var, her şey gizli saklı, hayat da öyle.

-Perdeleri açın, umudu görün.

-Benim umudum intihar.

-Aslında ben intihar etmiyorum.

-Bu benim hayatla yüzleşmem.

-Siz de hayatla yüzleşin.

-Benim intiharım bu dünyadaki varoluşumdur.

Bilge EMİN

KÜNYE

Yazan: Sarah Kane
Çeviren: Selin Arapkirli
Yönetmen: Bilge Emin
Oyuncu: Deniz Hamzaoğlu
Dış Ses: Gizem Erdoğan
Yönetmen Yardımcısı: Ömer Kaya
Işık Tasarım: Mehmet Tekatlı
Kostüm Tasarım: Gülay Say
Müzik Kumanda: Hasan Pehlivanoğlu
Reji Asistanları: Anıl Yeniler, Esma Ertuğrul
Asistanlar: Murat Mendeş
Fotoğraf: Osman Moustafa, Aytek Çan
Grafik Tasarım: Hasan Pehlivanoğlu

 

 

10 Responses to 4:48 Psikoz

 1. @elamorcontigo

  Kendini akıllı hissetme sanrısına kapılacak kadar etkileyiciydi

 2. Görkem Yeltan

  Entropi Sahne’de Yabancı Sahne’nin “4:48 Psikoz” oyununda Deniz Hamzaoğlu’nun performansını izledim. Sahnede de Hamzaoğlu izlemeye doyamıyor insan. Sarah Kane’in yazdığı bu oyunu Bilge Emin sihirli parmaklarıyla yönetmiş gibi duruyor. Entropi Sahne’yi de bu sayede tanımış oldum. Bravo Yurdaer Okur’a! Kadıköy Entropi Sahne için. Varlığıyla mutlu eden herkese de teşekkürlerimle.

 3. thedeep

  Entropi Sahne sezon açılışı & 4:48 Psikoz çok güzeldi. Şiddetle tavsiye olunur. Fırsat bulun, yaratın, mutlaka izleyin.

 4. Dilara Balkarkaya

  4:48 Psikoz oyununu şiddetle tavsiye ederim 🙂 Deniz Hamzaoğlu emeğinize sağlık.

 5. Tiyatro Guide

  Bu akşam Entropi Sahne ve Yabancı Sahne ortak yapımı olan 4:48 Psikoz’u izledik ekibimle. Deniz Hamzaoğlu, Sarah Kane metniyle bütünleşmiş. İyiden öte… Kutluyoruz…

 6. Aycan Gürlüyer

  Entropi Sahne ve Yabancı Sahne’nin ortak yapımı, Sarah Kane’in oyunu 4:48 Psikoz’u Tyatro Guide ekibi olarak izledik. Oyunlar şemsiyeniz olsun!

 7. Ayla Çağla Öztaşçı

  Keşke yine izleyebilsem, emeğinize yüreğinize sağlık, alkışınız, ışığınız bol olsun…

 8. Ayla Çağla Öztaşçı

  Alkışınız bol olsun, izlemek için sabırsızlanıyorum.

 9. Dudu Pehlivanoğlu

  Alkışınız bol olsun, kolaylıklar diliyorum

 10. Kurtuluş Bilmez

  Başarılar Deniz Hamzaoğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Afiş çalışma 2
 

 
 
previous next
X